«sep 2017»
MOTUWETHFRSASU
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
«oct 2017»
MOTUWETHFRSASU
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
«nov 2017»
MOTUWETHFRSASU
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
«dec 2017»
MOTUWETHFRSASU
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
«jan 2018»
MOTUWETHFRSASU
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
567891011
«feb 2018»
MOTUWETHFRSASU
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627281234
567891011
«mar 2018»
MOTUWETHFRSASU
2627281234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
«apr 2018»
MOTUWETHFRSASU
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
«may 2018»
MOTUWETHFRSASU
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
«jun 2018»
MOTUWETHFRSASU
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
«jul 2018»
MOTUWETHFRSASU
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
«aug 2018»
MOTUWETHFRSASU
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
AlbaniaAndorraArmeniaAustriaAzerbaijanBelgiumBosnia HerzegovinaBelarusBulgariaCroatiaCyprusCzech RepublicDenmarkSpainEstoniaFaroe IslandsFinlandFranceGreat BritainGeorgiaGermanyGreeceHungaryIrelandIcelandIsraelItalyKosovoLatviaLiechtensteinLithuaniaLuxembourgMoldovaFYR MacedoniaMaltaMontenegroMonacoNetherlandsNorwayPolandPortugalRomaniaRussiaSloveniaSerbiaSwitzerlandSlovakiaSwedenTurkeyUkraine
 
EnglandScotland
Other EHF Sites 

27.07.2010, 13:36
2010/11 Cup Winners’ Cup Draw
«Go back »Print Version


The 2010/11 Women’s and Men’s Cup Winners’ Cup was drawn on 27 July 2010 in Vienna.

»EC Channel »
 

2010/11 Cup Winners’ Cup Draw

On 27 July 2010 the 2010/11 Women’s and Men’s Cup Winners’ Cup was drawn in the EHF Headquarters, Vienna.

2010/11 Women’s Cup Winners’ Cup

Round 2

10 teams meet in 5 play-off games; the winners proceed to Round 3.

HPC "Arkatron" (BLR) VS. HC "SSSNo2" Chisinau (MDA)
Fram (ISL) VS. LC Brühl Handball (SUI)
Madeira Andebol SAD (POR) VS. SPE Strovolos (CYP)
Lugi (SWE) VS. HB Sint-Truiden (BEL)
ASD HC Sassari (ITA) VS. Bney Herzeliya (ISR)

First leg matches will be played on 16/17 October 2010, second leg matches will be played on 23/24 October 2010.

Round 3

24 teams meet in 12 play-off games; the winners proceed to Round 3.

ZRK "Knjaz Milos" (SRB) VS. KHF Kastrioti (KOS)
Üsküdar Belediyesi SK (TUR) VS. Tertnes Bergen (NOR)
HK Gabor Banovce (SVK) VS. Ferencvarosi Torna Club (HUN)
HC Lokomotiva Zagreb (CRO) VS. Huyser E en O (NED)
Winner Round 2 Match 4 VS. WHC Biseri (MNE, Defending Champion)
Winner Round 2 Match 3 VS. C.S. Tomis Constanta (ROU)
Winner Round 2 Match 1 VS. HSG Blomberg-Lippe (GER)
Rostov-Don (RUS) VS. Winner Round 2 Match 5
Winner Round 2 Match 2 VS. Podatkova university (UKR)
MKS "Zaglebie" Lubin (POL) VS. C.B. Mar Alicante (ESP)
SSV "VEG" Dornbirn Schoren (AUT) VS. FIF Copenhagen (DEN)
O.F. Neas Ionias (GRE) VS. Metz Handball (FRA)

First leg matches will be played on 13/14 November 2010, second leg matches will be played on 20/21 November 2010. The match-ups of the Last 16, where the 12 winners of Cup Winners' Cup Round 3 and four teams ranked third in their EHF Champions League group matches will be drawn, will be carried out on 23 November 2010.

Find all details on 2010/11 Women’s Cup Winners’ Cup here:
http://www.eurohandball.com/ec/cwc/women/2010-11/round/2/Round+2

2010/11 Men’s Cup Winners’ Cup

Round 3

32 teams meet in 16 play-off games; the winners proceed to the Last 16.

A.S.D. Albatro (ITA) VS. UHK Krems (AUT)
FIF Copenhagen (DEN) VS. HC Kehra (EST)
HK Drott Halmstad (SWE) VS. Pfadi Winterthur Handball (SUI)
RK "Zemaitijos Dragunas" (LTU) VS. Elverum Handball Herrer (NOR)
KH Besa Famiglia (KOS) VS. VfL Gummersbach (GER, Defending Champion)
Xico Andebol (POR) VS. HC Lovcen (MNE)
"Budyvelnik" (UKR) VS. R.K. "Kastela Adriachem" (CRO)
RK Kolubara Lazarevac (SRB) VS. European University Cyprus (CYP)
Balatonfüredi KSE (HUN) VS. HC "Olimpus-85-USEFS" (MDA)
RK Maribor Branik (SLO) VS. HCB OKD Karvina (CZE)
HC VARDAR PRO-Skopje (MKD) VS. HC Berchem (LUX)
A.C. Doukas (GRE) VS. Amaya Sport San Antonio (ESP)
UCM Sport Resita (ROU) VS. Wisla Plock (POL)
Izmir BSB SK (TUR) VS. HC Izvidjac (BIH)
Tremblay en France HB (FRA) VS. FIQAS Aalsmeer (NED)
"Kaustik" Volgograd (RUS) VS. HK Iceland (ISL)

First leg matches will be played on 20/21 November 2010, second leg matches will be played on 27/28 November 2010. The match-ups of the Last 16 will be drawn on 30 November 2010.

Find all details on 2010/11 Men’s Cup Winners’ Cup here:
http://www.eurohandball.com/ec/cwc/men/2010-11/round/3/Round+3


TEXT: EHF
 
Share
CONTACT FORM