«jun 2019»
MOTUWETHFRSASU
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
«jul 2019»
MOTUWETHFRSASU
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
567891011
«aug 2019»
MOTUWETHFRSASU
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
«sep 2019»
MOTUWETHFRSASU
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
«oct 2019»
MOTUWETHFRSASU
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
«nov 2019»
MOTUWETHFRSASU
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
«dec 2019»
MOTUWETHFRSASU
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
«jan 2020»
MOTUWETHFRSASU
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
«feb 2020»
MOTUWETHFRSASU
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728291
2345678
«mar 2020»
MOTUWETHFRSASU
2425262728291
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
«apr 2020»
MOTUWETHFRSASU
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
«may 2020»
MOTUWETHFRSASU
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
AlbaniaAndorraArmeniaAustriaAzerbaijanBelgiumBosnia HerzegovinaBelarusBulgariaCroatiaCyprusCzech RepublicDenmarkSpainEstoniaFaroe IslandsFinlandFranceGreat BritainGeorgiaGermanyGreeceHungaryIrelandIcelandIsraelItalyKosovoLatviaLiechtensteinLithuaniaLuxembourgMoldovaNorth MacedoniaMaltaMontenegroMonacoNetherlandsNorwayPolandPortugalRomaniaRussiaSloveniaSerbiaSwitzerlandSlovakiaSwedenTurkeyUkraine
 
EnglandScotland
Other EHF Sites 

04.09.2011, 22:10
First qualification round finished
«Go back »Print Version


Champions from Netherlands, Portugal, Serbia and Czech Republic proceed to the next round of the EHF Women’s Champions League.
 

First qualification round finished

After in total twelve matches in two venues the four last participants of the second qualification round of the EHF Women’s Champions League are known.

The champions from Netherlands, Portugal, Serbia and Czech Republic proceed to the next round, as the rest of the teams will go on in the Cup Winners Cup.

The second and decisive qualification round will be played in two weeks, only the winners of those four tournaments qualify for the Group Phase.

Group A

(played in PEAK Olympionikis D.Tofalos, Bozaitika Patras, GRE)

Thanks to three clear victories the Dutch champion MizuWaAi Dalfsen secured the first place in this tournament.

As all the other teams finished with each 2 points on their account the direct encounter and the goal difference had to decide. In the end Gil Eanes – Lagos from Portugal made their way to the second qualification round.

Dalfsen will play in Group 4 with Randers, Bergen and Sävehof, Lagos in Group 3 with Debrecen, Buxtehude and Lubin.

Friday, 2 September 2011
Ormi Loux Patras (GRE) vs. LC Brühl Handball (SUI) 27:26
MizuWaAi Dalfsen (NED) vs. Gil Eanes – Lagos (POR) 31:25

Saturday, 3 September 2011
LC Brühl Handball (SUI) vs. MizuWaAi Dalfsen (NED) 25:40
Gil Eanes – Lagos (POR) vs. Ormi Loux Patras (GRE) 32:25

Sunday, 4 September 2011
LC Brühl Handball (SUI) vs. Gil Eanes – Lagos (POR) 32:30
Ormi Loux Patras (GRE) vs. MizuWaAi Dalfsen (NED) 24:32

Group B

(played in Chemkostav Arena, Michalovce, SVK)

Serbian champion RK Zajecar played a dominant role in this tournament in Slovakia, won all three matches and each scored more than 30 goals.

By beating the host and their neighbours from Iuventa Michalovce in the decisive last match, the Czech champion Britterm Veseli nad Moravou also proceed to the next qualification round.

Zajecar play in Group 1 with Cluj, Rostov and Viborg, Veseli will meet Trondheim, Elda and Metalurg in Group 2.

Friday, 2 September 2011
RK Zajecar (SRB) vs. Britterm Veseli nad Moravou (CZE) 31:17
Üsküdar B.S.K. (TUR) vs. Iuventa Michalovce (SVK) 28:38

Saturday, 3 September 2011
Britterm Veseli nad Moravou (CZE) vs. Üsküdar B.S.K. (TUR) 30:26
Iuventa Michalovce (SVK) vs. RK Zajecar (SRB) 26:36

Sunday, 4 September 2011
Üsküdar B.S.K. (TUR) vs. RK Zajecar (SRB) 27:34
Iuventa Michalovce (SVK) vs. Britterm Veseli nad Moravou (CZE) 21:30


TEXT: Björn Pazen
 
Share
CONTACT FORM