«may 2019»
MOTUWETHFRSASU
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
«jun 2019»
MOTUWETHFRSASU
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
«jul 2019»
MOTUWETHFRSASU
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
567891011
«aug 2019»
MOTUWETHFRSASU
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
«sep 2019»
MOTUWETHFRSASU
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
«oct 2019»
MOTUWETHFRSASU
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
«nov 2019»
MOTUWETHFRSASU
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
«dec 2019»
MOTUWETHFRSASU
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
«jan 2020»
MOTUWETHFRSASU
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
«feb 2020»
MOTUWETHFRSASU
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728291
2345678
«mar 2020»
MOTUWETHFRSASU
2425262728291
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
«apr 2020»
MOTUWETHFRSASU
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
AlbaniaAndorraArmeniaAustriaAzerbaijanBelgiumBosnia HerzegovinaBelarusBulgariaCroatiaCyprusCzech RepublicDenmarkSpainEstoniaFaroe IslandsFinlandFranceGreat BritainGeorgiaGermanyGreeceHungaryIrelandIcelandIsraelItalyKosovoLatviaLiechtensteinLithuaniaLuxembourgMoldovaNorth MacedoniaMaltaMontenegroMonacoNetherlandsNorwayPolandPortugalRomaniaRussiaSloveniaSerbiaSwitzerlandSlovakiaSwedenTurkeyUkraine
 
EnglandScotland
Other EHF Sites 

22.09.2012, 08:13
Weekend TV Schedule of Women´s EHF Champions League
«Go back »Print Version


Six matches to follow live on stations across Europe
 

Weekend TV Schedule of Women´s EHF Champions League

The live broadcast of the Wild Card Tournament match on beIN  sport max3 on Friday evening started the weekend TV schedule of Women´s EHF Champions League  Qualification. Altogether six weekend matches could be on offer live for handball fans in Europe.

On Saturday Digisport Hungary and Digisport Slovakia will broadcast the second leg of the Qualification Match between FTC Rail Cargo Hungaria and IUVENTA Michalovce (17 hrs local time) and Digisport Romania will bring the first semi-final of the Qualification Tournament 3 in Cluj Napoca between the home side U Jolidon and Muratpasa Belediesi SK Antalya (17:20 hrs local time).

On Sunday the last match of the Wild Card Tournament in Issy-les-Moulineaux – Issy Paris Hand vs. Zvezda Zvenigorod will be broadcast by beIN Sport (12 hrs local time) and Cluj match in QT3 (17 hrs local time) by Digisport Romania.

If Viborg will live up to the expectations on Saturday and make their way through LC Brühl to the final of the Qualification Tournament 1 on the home court, the final will be broadcast live by the Danish station DR. And if their oponent will be Balonmano Bera Bera, the Basque TV EITB will offer the live transmission as well.

Where to watch weekend action live:

Saturday 22 September 2012
Wild Card Tournament (Issy-Les-Moulineaux/FRA)
16:00 hrs local time: Zvezda Zvenigorod vs. HC Leipzig

Qualification Match, second leg (Dabas/HUN):
18:00 hrs (local time): FTC Rail Cargo Hungaria (HUN) vs. IUVENTA Michalovce (SVK)
Broadcast on Digisport Hungary and Digisport Slovakia.

Qualification Tournament 1(Viborg/DEN)
Semi-finals:
13:00 hrs (local time): Viborg HK vs. LC Brühl Handball
10
16:00 hrs (local time): Balonmano Bera Bera vs. Vistal Laczpol Gdynia

Qualification Tournament 2 (Trondheim/NOR)
Semi-finals:
14:30 hrs (local time): Byasen Trondheim vs. WHC Metalurg
17:00 hrs (local time): Buxtehuder SV vs. SERCODAK Dalfsen

Qualification Tournament 3 (Cluj Napoca/ROU)
Semi-finals:
17:20 hrs (local time): U Jolidon Cluj vs. Muratpasa Belediyesi SK Antalya
Broadcast on Digisport Romania
19:30 hrs (local time): Rostov-Don vs. RK Zaječar

Sunday 26 September 2012
Wild Card Tournament (Issy-Les-Moulineaux/FRA)
12:00 hrs (local time): Issy Paris Hand vs. RUS Zvezda Zvenigorod
Broadcast on beIN Sport

Qualification Tournament 1(Viborg/DEN)
3-4 Placement Match:
14:00 hrs (local time): Losers semi-finals
Final:
16:50 hrs (local time): Winners semi-finals
Broadcast on DR if Viborg in the final and on ETB if Bera Bera in the final.

Qualification Tournament 2 (Trondheim/NOR)
3-4 Placement Match:
15:30 hrs (local time): Losers semi-finals
Final:
18:00 hrs (local time): Winners semi-finals

Qualification Tournament 3 (Cluj Napoca/ROU)
3-4 Placement Match:
*17:00 hrs (local time): Losers semi-finals
Final:
*19:30 hrs (local time): Winners semi-finals
*Cluj will play the earlier match
Match of Cluj broadcast on Digisport Romania


TEXT: EHF /br
 
Share
CONTACT FORM