«oct 2017»
MOTUWETHFRSASU
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
«nov 2017»
MOTUWETHFRSASU
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
«dec 2017»
MOTUWETHFRSASU
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
«jan 2018»
MOTUWETHFRSASU
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
567891011
«feb 2018»
MOTUWETHFRSASU
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627281234
567891011
«mar 2018»
MOTUWETHFRSASU
2627281234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
«apr 2018»
MOTUWETHFRSASU
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
«may 2018»
MOTUWETHFRSASU
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
«jun 2018»
MOTUWETHFRSASU
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
«jul 2018»
MOTUWETHFRSASU
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
«aug 2018»
MOTUWETHFRSASU
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
«sep 2018»
MOTUWETHFRSASU
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
AlbaniaAndorraArmeniaAustriaAzerbaijanBelgiumBosnia HerzegovinaBelarusBulgariaCroatiaCyprusCzech RepublicDenmarkSpainEstoniaFaroe IslandsFinlandFranceGreat BritainGeorgiaGermanyGreeceHungaryIrelandIcelandIsraelItalyKosovoLatviaLiechtensteinLithuaniaLuxembourgMoldovaFYR MacedoniaMaltaMontenegroMonacoNetherlandsNorwayPolandPortugalRomaniaRussiaSloveniaSerbiaSwitzerlandSlovakiaSwedenTurkeyUkraine
 
EnglandScotland
Other EHF Sites 

22.07.2014, 10:20
Draw of the Women’s EHF Cup
«Go back »Print Version


NEWS REPORT: Defending champions Lada will face Norway's Stabaek Handball in the Round 3

» »2014-15 Women's EHF Cup
»Round 2
»
 

Draw of the Women’s EHF Cup

The draw of the Women's EHF Cup first two playing rounds took place at the EHF Office in Vienna on Tuesday. The matches will be played with the home and away system.

As there are no matches in Round 1 the competition will start with the Round 2 on 18 October followed by the Round 3 throwing off on 15 November.

Defending champions Lada from Russia have been seeded in the Round 3 and will face Stabaek Handball from Norway, while Team Esbjerg, the second placed team in the previous season will meet RK GEN-I Zagorje from Slovenia.

Round 2
1st leg: 18/19 October 2014 and 2nd Leg: 25/26 October

Tecton WAT Atzgersdorf (AUT) vs O.F.N. Ionias (GRE)
IUVENTA Michalovce (SVK) vs KHF Kastrioti (KOS)
Kyndil Torshavn (FAR) vs Femina Vise (BEL)
Ankara Yenimahalle BSK (TUR) vs HC Gomel (BLR)
Olympia HC (GBR) vs HC Karpaty (UKR)
HB Dudelange (LUX) vs Feta Epirus Anagennisi Artas (GRE)
DHK Banik Most (CZE) vs LC Brühl Handball (SUI)
SPONO Nottwil (SUI) vs Bnei Hertzeliya (ISR)
Jomi Salerno (ITA) vs IBV (ISL)

Round 3
1st leg: 15/16 November and 2nd leg: 22/23 November 2014

Erdi HC (HUN) vs winner R2 SPONO Nottwil (SUI)/Bnei Hertzeliya (ISR)
H 65 Höörs Handbollsklubb (SWE) vs winner R2 Olympia HC (GBR)/HC Karpaty (UKR)
Balonmano Bera Bera (ESP) vs winner R2 Jomi Salerno (ITA)/IBV (ISL)
Team Tvis Holstebro (DEN) vs winner R2 HB Dudelange (LUX)/Feta Epirus Anagennisi Artas (GRE)
Buxtehuder SV (GER) vs Succes Schoonmaak/VOC Amsterdam (NED)
TSV Bayer 04 Leverkusen - Werkselfen (GER) vs KGHM Metraco Zaglebie Lubin (POL)
Dunaujvarosi Kohasz Kezilabda Akademia (HUN) vs WHC Vardar (MKD)
winner R2 IUVENTA Michalovce (SVK)/KHF Kastrioti (KOS) vs ASC Corona 2010 Brasov (ROU)
winner R2 Tecton WAT Atzgersdorf (AUT)/O.F.N. Ionias (GRE) vs Astrakhanochka (RUS)
RK GEN-I Zagorje (SLO) vs Team Esbjerg (DEN)
Lugi Lund (SWE) vs Rocasa Gran Canaria ACE (ESP)
winner R2 Kyndil Torshavn (FAR)/Femina Vise (BEL) vs Muratpasa Belediye SK (TUR)
Issy Paris Hand (FRA) vs winner R2 Ankara Yenimahalle BSK (TUR)/HC Gomel (BLR)
Rostov-Don (RUS) vs winner R2 DHK Banik Most (CZE)/LC Brühl Handball (SUI)
Alavarium / Love Tiles (POR) vs H.C. Dunarea Braila (ROU)
Handball Club Lada (RUS) vs Stabaek Handball (NOR)


TEXT: EHF / br
 
Share
CONTACT FORM