«aug 2018»
MOTUWETHFRSASU
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
«sep 2018»
MOTUWETHFRSASU
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
«oct 2018»
MOTUWETHFRSASU
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
567891011
«nov 2018»
MOTUWETHFRSASU
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
«dec 2018»
MOTUWETHFRSASU
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
«jan 2019»
MOTUWETHFRSASU
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
«feb 2019»
MOTUWETHFRSASU
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728123
45678910
«mar 2019»
MOTUWETHFRSASU
25262728123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
«apr 2019»
MOTUWETHFRSASU
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345
6789101112
«may 2019»
MOTUWETHFRSASU
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
«jun 2019»
MOTUWETHFRSASU
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
«jul 2019»
MOTUWETHFRSASU
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
567891011
AlbaniaAndorraArmeniaAustriaAzerbaijanBelgiumBosnia HerzegovinaBelarusBulgariaCroatiaCyprusCzech RepublicDenmarkSpainEstoniaFaroe IslandsFinlandFranceGreat BritainGeorgiaGermanyGreeceHungaryIrelandIcelandIsraelItalyKosovoLatviaLiechtensteinLithuaniaLuxembourgMoldovaFYR MacedoniaMaltaMontenegroMonacoNetherlandsNorwayPolandPortugalRomaniaRussiaSloveniaSerbiaSwitzerlandSlovakiaSwedenTurkeyUkraine
 
EnglandScotland
Other EHF Sites 

17.07.2018, 13:23
Old Challenge Cup foes face off in Women's EHF Cup
«Go back »Print Version


NEWS: 2017 Challenge Cup finalists and former winners Höörs and Zagreb will clash in Round 1 of the EHF Cup
 

Old Challenge Cup foes face off in Women's EHF Cup

Croatia's RK Lokomotiva Zagreb will face the team they beat in the 2017 Challenge Cup final, Höörs HK H65 of Sweden, in Round 1 of this season's EHF Cup.

Three-time EHF Cup winners Viborg were drawn against HC Galytchanka Lviv of Ukraine, while 2007 champions Zvezda face Swiss opposition in the form of LK Zug Handball.

One of just two pairings we can be sure of in Round 2 is an all-Norwegian affair between Storhamar Handball Elite and Byasen Handball Elite.

The draw was made by EHF Chief Sports Officer Markus Glaser and Jim Rankin of the Scottish Handball Association.

Round 1 will be played on 8/9 and 15/16 September:

Metraco Zaglebie Lubin (POL) vs HC Azersu (AZE)
WHC Metalurg (MKD) vs Issy Paris Hand (FRA)
Zvezda Zvenigorod (RUS) vs LK Zug Handball (SUI)
OTTO Workforce / VOC (NED) vs Iuventa Michalovce (SVK)
Viborg HK (DEN) vs HC Galytchanka Lviv (UKR)
HC BNTU-BelAZ Minsk (BLR) vs HB Kaerjeng (LUX)
HZRK Grude (BIH) vs TUSSIES Metzingen (GER)
Spono Eagles (SUI) vs KH Shqiponja Gjakove (KOS)
Mecalia Atletico Guardes (ESP) vs Youth Union Athienou (CYP)
Morrenhof Jansen Dalfsen (NED) vs Fredrikstad Ballklubb (NOR)
Höörs HK H65 (SWE) vs RK Lokomotiva Zagreb (CRO)
DHC Slavia Praha (CZE) vs UHC Müller Bau Stockerau (AUT)
LC Brühl Handball (SUI) vs Kastamonu Belediyesi GSK (TUR)
GVM Europe-Vac (HUN) vs Maccabi Arazim Ramat gan (ISR)

Round 2 takes place on the weekends of 13/14 and 20/21 October, featuring these ties:

Winner of GVM Europe-Vac (HUN) vs Maccabi Arazim Ramat gan (ISR) vs Siofok KC (HUN)
Winner of OTTO Workforce / VOC (NED) vs Iuventa Michalovce (SVK) vs Nykobing Falster Handbold (DEN)
Winner of DHC Slavia Praha (CZE) vs UHC Müller Bau Stockerau (AUT) vs CS Magura (ROU)
Kuban (RUS) vs Winner of HC BNTU-BelAZ Minsk (BLR) vs HB Kaerjeng (LUX)
4th ranked team CL Qualification 1 vs Winner of Zvezda Zvenigorod (RUS) vs LK Zug Handball (SUI)
Winner of Höörs HK H65 (SWE) vs RK Lokomotiva Zagreb (CRO) vs 4th ranked team CL Qualification 2
Nantes Atlantique Handball (FRA) vs Winner of WHC Metalurg (MKD) vs Issy Paris Hand (FRA)
Winner of Spono Eagles (SUI) vs KH Shqiponja Gjakove (KOS) vs Dunaujvarosi KKA (HUN)
Astrakhanochka (RUS) vs Winner of HZRK Grude (BIH) vs TUSSIES Metzingen (GER)
SCM Ramnicu Valcea (ROU) vs Winner of LC Brühl Handball (SUI) vs Kastamonu Belediyesi GSK (TUR)
Winner of Viborg HK (DEN) vs HC Galytchanka Lviv (UKR) vs Buxtehuder SV (GER)
Herning-Ikast Handbold (DEN) vs Winner of Metraco Zaglebie Lubin (POL) vs HC Azersu (AZE)
ES Besancon Feminin (FRA) vs Winner of Morrenhof Jansen Dalfsen (NED) vs Fredrikstad Ballklubb (NOR)
Hypo Niederösterreich (AUT) vs Winner of Mecalia Atletico Guardes (ESP) vs Youth Union Athienou (CYP)
Storhamar Handball Elite (NOR) vs Byasen Handball Elite (NOR)
HC Zalau (ROU) vs Borussia Dortmund (GER)


TEXT: Chris O'Reilly
 
Share
CONTACT FORM