27.07.2010, 01:36
2010/11 Cup Winners’ Cup Draw

The 2010/11 Women’s and Men’s Cup Winners’ Cup was drawn on 27 July 2010 in Vienna.


2010/11 Cup Winners’ Cup Draw

On 27 July 2010 the 2010/11 Women’s and Men’s Cup Winners’ Cup was drawn in the EHF Headquarters, Vienna.

2010/11 Women’s Cup Winners’ Cup

Round 2

10 teams meet in 5 play-off games; the winners proceed to Round 3.

HPC "Arkatron" (BLR) VS. HC "SSSNo2" Chisinau (MDA)
Fram (ISL) VS. LC Brühl Handball (SUI)
Madeira Andebol SAD (POR) VS. SPE Strovolos (CYP)
Lugi (SWE) VS. HB Sint-Truiden (BEL)
ASD HC Sassari (ITA) VS. Bney Herzeliya (ISR)

First leg matches will be played on 16/17 October 2010, second leg matches will be played on 23/24 October 2010.

Round 3

24 teams meet in 12 play-off games; the winners proceed to Round 3.

ZRK "Knjaz Milos" (SRB) VS. KHF Kastrioti (KOS)
Üsküdar Belediyesi SK (TUR) VS. Tertnes Bergen (NOR)
HK Gabor Banovce (SVK) VS. Ferencvarosi Torna Club (HUN)
HC Lokomotiva Zagreb (CRO) VS. Huyser E en O (NED)
Winner Round 2 Match 4 VS. WHC Biseri (MNE, Defending Champion)
Winner Round 2 Match 3 VS. C.S. Tomis Constanta (ROU)
Winner Round 2 Match 1 VS. HSG Blomberg-Lippe (GER)
Rostov-Don (RUS) VS. Winner Round 2 Match 5
Winner Round 2 Match 2 VS. Podatkova university (UKR)
MKS "Zaglebie" Lubin (POL) VS. C.B. Mar Alicante (ESP)
SSV "VEG" Dornbirn Schoren (AUT) VS. FIF Copenhagen (DEN)
O.F. Neas Ionias (GRE) VS. Metz Handball (FRA)

First leg matches will be played on 13/14 November 2010, second leg matches will be played on 20/21 November 2010. The match-ups of the Last 16, where the 12 winners of Cup Winners' Cup Round 3 and four teams ranked third in their EHF Champions League group matches will be drawn, will be carried out on 23 November 2010.

Find all details on 2010/11 Women’s Cup Winners’ Cup here:
http://www.eurohandball.com/ec/cwc/women/2010-11/round/2/Round+2

2010/11 Men’s Cup Winners’ Cup

Round 3

32 teams meet in 16 play-off games; the winners proceed to the Last 16.

A.S.D. Albatro (ITA) VS. UHK Krems (AUT)
FIF Copenhagen (DEN) VS. HC Kehra (EST)
HK Drott Halmstad (SWE) VS. Pfadi Winterthur Handball (SUI)
RK "Zemaitijos Dragunas" (LTU) VS. Elverum Handball Herrer (NOR)
KH Besa Famiglia (KOS) VS. VfL Gummersbach (GER, Defending Champion)
Xico Andebol (POR) VS. HC Lovcen (MNE)
"Budyvelnik" (UKR) VS. R.K. "Kastela Adriachem" (CRO)
RK Kolubara Lazarevac (SRB) VS. European University Cyprus (CYP)
Balatonfüredi KSE (HUN) VS. HC "Olimpus-85-USEFS" (MDA)
RK Maribor Branik (SLO) VS. HCB OKD Karvina (CZE)
HC VARDAR PRO-Skopje (MKD) VS. HC Berchem (LUX)
A.C. Doukas (GRE) VS. Amaya Sport San Antonio (ESP)
UCM Sport Resita (ROU) VS. Wisla Plock (POL)
Izmir BSB SK (TUR) VS. HC Izvidjac (BIH)
Tremblay en France HB (FRA) VS. FIQAS Aalsmeer (NED)
"Kaustik" Volgograd (RUS) VS. HK Iceland (ISL)

First leg matches will be played on 20/21 November 2010, second leg matches will be played on 27/28 November 2010. The match-ups of the Last 16 will be drawn on 30 November 2010.

Find all details on 2010/11 Men’s Cup Winners’ Cup here:
http://www.eurohandball.com/ec/cwc/men/2010-11/round/3/Round+3

TEXT: EHF


Content Copyright by the European Handball Federation and EHF Marketing (c) 1994-2017