27.07.2010, 02:01
2010/11 EHF Cup Draw

The 2010/11 Women’s and Men’s EHF Cup was drawn on 27 July 2010 in Vienna.


2010/11 EHF Cup Draw

On 27 July 2010 the 2010/11 Women’s and Men’s EHF Cup was drawn in the EHF Headquarters, Vienna.

2010/11 Women’s EHF Cup

Round 1

Four teams meet in two play-off games; the two winners proceed to Round 2.

Valur (ISL) VS. IUVENTA Michalovce (SVK)
Enosi N. Athienou (CYP) VS. KHF Prishtina (KOS)

First leg matches will be played on 04/05 September 2010, second leg matches will be played on 11/12 September 2010.

Round 2

32 teams meet in 16 play-off games; the winners proceed to Round 3.

Buxtehuder SV (GER) VS. "Zaporozhye-ZSEA" (UKR)
H.A.C. HandBall (FRA) VS. Colegio Joao de Barros (POR)
Vistal Laczpol Gdynia (POL) VS. SYMA-Vac (HUN)
Artro Teramo (ITA) VS. 3rd EHF Champions League Qualification Tournament 1
HC Zalau (ROU) VS. HB Dudelange (LUX)
Winner Round 1 Match 2 VS. HC "Kuban" Krasnodar (RUS)
VfL Oldenburg (GER) VS. Winner Round 1 Match 1
Femina Vise (BEL) VS. H.C. "Dunarea" Braila (ROU)
ZRK Ilidza (BIH) VS. SPONO Nottwil (SUI)
Hellas (NED) VS. HC Naisa-Nis (SRB)
Gorodnichanka (BLR) VS. Skövde HF (SWE)
Bekescsabai Elöre NKSE (HUN) VS. RK Olimpija (SLO)
Izmir BSB SK (TUR) VS. 4th EHF Champions League Qualification Tournament 1
Team Tvis Holstebro (DEN) VS. Anagennisi Artas (GRE)
C.Le.Ba-Leon Balonmano (ESP) VS. HC Kale Kicevo (MKD)
Frisch Auf Göppingen (GER) VS. A.C. "Latsia" K. Asfalistiki (CYP)

First leg matches will be played on 16/17 October 2010, second leg matches will be played on 23/24 October 2010.

Find all details on 2010/11 Women’s EHF Cup here:
http://www.eurohandball.com/ec/ehfc/women/2010-11/round/1/Round+1

2010/11 Men’s EHF Cup

Round 1

14 teams meet in 7 play-off games; the winners proceed to Round 2.

MSK Hlohovec (SVK) VS. HC Dukla Praha (CZE)
United HC Tongeren (BEL) VS. Teknoelektronica Teramo (ITA)
RK Metaloplastika Zorka K. (SRB) VS. HC Neistin (FAR)
HB Dudelange (LUX) VS. KH Kastrioti (KOS)
A.C. "Latsia" K. Asfalistiki (CYP) VS. S.P.E. Strovolos (CYP)
A.C. Filippos Verias (GRE) VS. Handball Esch (LUX)
Hapoel Rishon le Zion (ISR) VS. "GSAU-Tbilisi" Tbilisi (GEO)

First leg matches will be played on 04/05 September 2010, second leg matches will be played on 11/12 September 2010.

Round 2

32 teams meet in 16 play-off games; the winners proceed to Round 3.

RK "Crvena Zvezda" (SRB) VS. Winner Round 1 Match 2
HC "Doburdja" (BUL) VS. Winner Round 1 Match 6
Winner Round 1 Match 4 VS. H.C. "Pelister 08" (MKD)
Winner Round 1 Match 3 VS. aon Fivers (AUT)
H.C. Conversano (ITA) VS. Haukar (ISL)
Alingsas HK (SWE) VS. Fyllingen Bergen (NOR)
HV. KRAS/Volendam (NED) VS. Maccabi Rishon le Zion (ISR)
RK Nexe Nasice (CRO) VS. Winner Round 1 Match 1
HC Portovik (UKR) VS. Winner Round 1 Match 7
3rd EHF Champions League Qualification Group 1 VS. Pölva Serviti (EST)
4th EHF Champions League Qualification Group 1 VS. HC Gumarny Zubri (CZE)
Energia L. P. Targu-Jiu (ROU) VS. 2nd EHF Champions League Qualification Group 2
AC Paok (GRE) VS. 2nd EHF Champions League Qualification Group 1
HC Meskov Brest (BLR) VS. 4th EHF Champions League Qualification Group 2
B.B. Ankara Spor (TUR) VS. RK "Borac m:tel" Banja Luka (BIH)
Winner Round 1 Match 5 VS. 3rd EHF Champions League Qualification Group 2

First leg matches will be played on 2/3 October 2010, second leg matches will be played on 9/10 October 2010. Round 3, where the 16 winning teams from Round 2 meet 16 higher ranked teams, will be drawn on 12 October 2010.

Find all information on 2010/11 Men’s EHF Cup here:
http://www.eurohandball.com/ec/ehfc/men/2010-11/round/1/Round+1

TEXT: EHF


Content Copyright by the European Handball Federation and EHF Marketing (c) 1994-2017