22.07.2014, 10:20
Draw of the Women’s EHF Cup

NEWS REPORT: Defending champions Lada will face Norway's Stabaek Handball in the Round 3


Draw of the Women’s EHF Cup

The draw of the Women's EHF Cup first two playing rounds took place at the EHF Office in Vienna on Tuesday. The matches will be played with the home and away system.

As there are no matches in Round 1 the competition will start with the Round 2 on 18 October followed by the Round 3 throwing off on 15 November.

Defending champions Lada from Russia have been seeded in the Round 3 and will face Stabaek Handball from Norway, while Team Esbjerg, the second placed team in the previous season will meet RK GEN-I Zagorje from Slovenia.

Round 2
1st leg: 18/19 October 2014 and 2nd Leg: 25/26 October

Tecton WAT Atzgersdorf (AUT) vs O.F.N. Ionias (GRE)
IUVENTA Michalovce (SVK) vs KHF Kastrioti (KOS)
Kyndil Torshavn (FAR) vs Femina Vise (BEL)
Ankara Yenimahalle BSK (TUR) vs HC Gomel (BLR)
Olympia HC (GBR) vs HC Karpaty (UKR)
HB Dudelange (LUX) vs Feta Epirus Anagennisi Artas (GRE)
DHK Banik Most (CZE) vs LC Brühl Handball (SUI)
SPONO Nottwil (SUI) vs Bnei Hertzeliya (ISR)
Jomi Salerno (ITA) vs IBV (ISL)

Round 3
1st leg: 15/16 November and 2nd leg: 22/23 November 2014

Erdi HC (HUN) vs winner R2 SPONO Nottwil (SUI)/Bnei Hertzeliya (ISR)
H 65 Höörs Handbollsklubb (SWE) vs winner R2 Olympia HC (GBR)/HC Karpaty (UKR)
Balonmano Bera Bera (ESP) vs winner R2 Jomi Salerno (ITA)/IBV (ISL)
Team Tvis Holstebro (DEN) vs winner R2 HB Dudelange (LUX)/Feta Epirus Anagennisi Artas (GRE)
Buxtehuder SV (GER) vs Succes Schoonmaak/VOC Amsterdam (NED)
TSV Bayer 04 Leverkusen - Werkselfen (GER) vs KGHM Metraco Zaglebie Lubin (POL)
Dunaujvarosi Kohasz Kezilabda Akademia (HUN) vs WHC Vardar (MKD)
winner R2 IUVENTA Michalovce (SVK)/KHF Kastrioti (KOS) vs ASC Corona 2010 Brasov (ROU)
winner R2 Tecton WAT Atzgersdorf (AUT)/O.F.N. Ionias (GRE) vs Astrakhanochka (RUS)
RK GEN-I Zagorje (SLO) vs Team Esbjerg (DEN)
Lugi Lund (SWE) vs Rocasa Gran Canaria ACE (ESP)
winner R2 Kyndil Torshavn (FAR)/Femina Vise (BEL) vs Muratpasa Belediye SK (TUR)
Issy Paris Hand (FRA) vs winner R2 Ankara Yenimahalle BSK (TUR)/HC Gomel (BLR)
Rostov-Don (RUS) vs winner R2 DHK Banik Most (CZE)/LC Brühl Handball (SUI)
Alavarium / Love Tiles (POR) vs H.C. Dunarea Braila (ROU)
Handball Club Lada (RUS) vs Stabaek Handball (NOR)

TEXT: EHF / br


Content Copyright by the European Handball Federation and EHF Marketing (c) 1994-2017